CzechEnglishSlovak
Search
Close this search box.
CzechEnglishSlovak

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo

Tabulka obsahu

V jakých případech se doporučuje použití tepelného čerpadla? Jaké konkrétní množství nákladů dokáže toto zařízení ušetřit? A jaká varianta tepelného čerpadla je nejvýhodnější a proč?

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo

Obecně se použití tepelného čerpadla doporučuje především v tepelně izolovaných budovách. Může se tedy jednat o novostavby nebo starší (ale zrekonstruované) nemovitosti. Pokud přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla do staršího domu, je rozhodně vhodné jej nejprve pro tyto účely zateplit. Díky tomu bude moct zařízení dosáhnout nejvyšší možné efektivity.

Jaké množství nákladů tepelné čerpadlo ušetří

Tepelné čerpadlo získává 75 % energie z okolního prostředí. Pouze 25 % energie je získáváno z elektřiny. Z tohoto lze usoudit, že tepelné čerpadlo dokáže ušetřit až 3/4 nákladů.

Vysvětleme si to na praktickém příkladu. Pokud ročně protopíte 60 000 Kč, tepelné čerpadlo vám může uspořit až 45 000 Kč. Spotřeba rodinného domu s tepelným čerpadlem bude stejná jako u domu bez tepelného čerpadla. Rozdíl ale spočívá v tom, kolik peněz zaplatíte za elektrickou energii vašemu dodavateli a jaké množství energie dokáže vyrobit samotné tepelné čerpadlo. 

Počítat je samozřejmě třeba s vyšší vstupní investicí za tepelné čerpadlo. Návratnost se přitom nejčastěji pohybuje zhruba kolem 6 až 8 let (vždy ale záleží na konkrétním případu).

Jaká je cena elektřiny pro tepelné čerpadlo

Pro domácnosti s přímotopem, hybridním vytápěním nebo tepelným čerpadlem ​​je určena takzvaná distribuční sazba D57d. Jedná se o dvoutarifní sazbu, což znamená, že zákazníci využívají takzvaný nízký tarif (s nižší cenou) po dobu 20 hodin denně.

Jaká varianta tepelného čerpadla je nejvýhodnější

Tepelné čerpadlo může fungovat na principu vzduch-voda, voda-voda a země-voda. S každou variantou se pojí určité výhody a nevýhody. A jaká z nich je finančně nejvýhodnější?

Vzduch-voda

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je ideální v případě, kdy nemáte k dispozici velký pozemek a nechcete složitě řešit budování zemního kolektoru pro tepelné čerpadlo. 

Země-voda

tepelného čerpadla země-voda lze počítat se zhruba o 30 % nižší spotřebou elektřiny a delší životností v porovnání s tepelným čerpadlem vzduch-voda. Na druhou stranu budete u této varianty potřebovat přibližně 250–400 m2 plochy na zahradě a budete muset zaplatit za jednotlivé stavební práce

Počítat je třeba nejen s cenou vrtu pro tepelné čerpadlo, ale i s náklady na hydrogeologický průzkum, následnou úpravu povrchu a podobně. Tato varianta vám rovněž zabere více času. Neobejdete se totiž bez nutnosti získání územního rozhodnutí, což trvá přibližně 2 měsíce. Vyhloubení jednoho až dvou vrtů poté zabere zhruba 2 dny. 

Voda-voda

V případě tepelného čerpadla voda-voda je rovněž třeba počítat s nákladnou a časově náročnou instalací. Toto čerpadlo vyžaduje průtok vody se stálou teplotou, což je u nás mnohdy velmi těžké zajistit. Proto se příliš často nepoužívá. 

Kam pokračovat?

Máte specifický problém?

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Neváhejte nás kontaktovat. Potřebujete získat radu ohledně vašeho tepelného čerpadla? Obraťte se na nejbližší servisní středisko ve vašem okolí.